M(arika)ezi Trámy - Alternativní půda Mezi trámy Zákopanka
M(arika)ezi Trámy - Alternativní půda Mezi trámy Zákopanka
 

M(arika)ezi Trámy

 

Trochu tančím, trochu peču, tvořím, vymýšlím a taky trochu, ale opravdu jen trochu píšu. Za to však hodně sním a věřím v to, že i ty největší sny se mohou splnit. Jedním takovým je naše Alternativní půda.

 

Ta půda jsem já, jen stlučená z několika hřebíků a prken. V hodně věcech jsme úplně stejná dřeva, ale něco mám přece jen navíc. Mohu s vámi sdílet všechny neobyčejné a nezapomenutelné věci, které se dějí Mezi Trámy. I mezi těmi, které dohromady staví můj život.

 

 

10.10. | Dobrého nekouše

Věřil by třeba před deseti lety někdo tomu, že vznikne taková fotka? Napadlo by kohokoliv, kdo znal Mariku, už jako tu malou culíkatou holku, že si dobrovolně pohladí psa, nebo ještě víc, že se s ním bude mazlit s takovou láskou?

No já teda určitě ne a myslím, že ani moji blízcí a především rodiče, kteří se mnou museli každého, i toho sebevíc roztomilého chlupáče obcházet obrovským obloukem. Ano, tak moc jsem se bála! Vlastně pro mě byl každý jezevčík nebo jorkšír v té době naprosto srovnatelný s drakem z pohádky „Z pekla štěstí“ a co teprve pak ti psi, se kterými jsem si hleděla přímo z očí do očí. K těm nemám dodnes žádnou srovnatelnou příšeru ani ve filmech pro dospělé. Vlastně jsem k těm zvířatům prostě od malička chovala obrovskou úctu, cítila respekt a navzdory mému strachu mi přišli neskutečně krásní. I přes to jsem však v jakékoliv jejich přítomnosti šplhala mamce na ramena, hystericky řvala a občas trochu zapomínala dýchat. Tohle nebyl ten typ strachu, při kterém zatnete všechno, co máte a prostě po špičkách projdete okolo. Byla to fobie ze živé bytosti, která mohla být i na druhém konci náměstí. Pocit, při kterém nemyslíte na nic jiného, než na to, jak se zrovna zachránit a hned potom stavy úzkosti, když si uvědomujete, jak absurdní věc je ve vás vyvolává a vy s tím prostě nedokážete vůbec nic udělat.

Do teď nevím, kde se tenhle strach zrodil. Teorie o tom, že mi jako malé skočil pes do kočárku, se nikdy nepotvrdila, ale rozhodně už jsem jako kočárkové dítě měla noční můry o všem, co má uši a ocas. „On ti nic neudělá. Toho se bát nemusíš. Ten by neublížil ani mouše“ – věty, které jsem měla ráda ještě o dost méně, než otázky typu „těšíš se do školy?“. Tohle můžete člověku opakovat třeba tisíckrát, ale stejně ho tím nikdy neuklidníte. Zvlášť ne někomu, kdo se hned po psech, jako malé dítě bál nejvíce právě muchudy (asi mě tenkrát hanlivější jméno pro mouchu nenapadlo). Ani o lidech nemůžeme říct, že nám jednou neublíží, i když byli do teď ti nejvěrnější přátelé. Stejně tak, se i ten labrador řítící se ke mně, mohl zrovna rozhodnout, že se zkusí zakousnout.

Chtěla jsem napsat něco o tom, jak jsem se toho strachu zbavila. Za prvé, nemám absolutně tušení a za druhé mi došlo, že jsem se ho vlastně tak úplně nezbavila nikdy. Řekla bych spíš to, že jsem se s tím do nějaké míry naučila pracovat. Každopádně jsem asi v určitém věku přišla na to, jak je nepraktické přecházet v jedné ulici, třeba pětkrát na druhý chodník, jen proto, že by mohl být za plotem pes anebo některé naopak úplně vyřadit z mnou navštěvovaných míst, protože jsem si stoprocentně jistá, že tam je. Takže zatímco ostatní jdou někam 5 minut, já třeba 15, protože si některá místa obcházím anebo se dokonce vracím zpět, když jde někdo naproti mně a venčí svého miláčka. Asi teď vyvedu z míry všechny ty, kteří si celou dobu mysleli, že mluvím o malé sedmileté holce. Bylo mi totiž patnáct, když jsem začala jezdit do školy do Prahy a uvědomila si, že ve vlaku před psem nebudu mít kam utéct. Vedlejší kupé totiž nebylo dostatečně daleko.

A ano i přes to všechno mám fotku se psem. Ne jednu a dokonce ne vždy s tím samým. Respekt a úctu k nim však chovám pořád, ale podle mě je to tak správně. Neběžím za vším, co vypadá roztomile, protože mám pocit, že ani nám by se to tak nelíbilo. Přišla jsem na to, že ten strach, který z nich mám dnes, je tak trochu jako respekt z autorit a z lidí, ke kterým vzhlížíme, protože přesně to bychom měli dělat v přítomnosti těchto tvorů. Možná jsem se k nim totiž obávala přistoupit z toho důvodu, že jsem nechtěla čelit pravdě. Oni se totiž ti psi, na rozdíl od nás lidí, neumí přetvářet. Představují upřímnost a oddanost. Můžeme si tedy být naprosto jistí tím, že s námi vždy budou jednat férově, tak jak si zasloužíme. Bez přetvářky, bez zbytečných pomluv a slov. Kousnutí od nich nás bude bolet. Ale bude rychlé a věřte, že bude mít důvod. Lidé kolikrát koušou mnohem víc. Někdy nás dokonce jedí za živa a ještě se při tom nechávají hladit. Štěkající psi budí respekt. Když však po sobě štěkají lidé, je to jen slabost a zlost.

Tohle je ale Oliver. Náš nový kamarád a člen rodiny, kterého Mezi Trámy taky určitě někdy potkáte. Při našem prvním kontaktu z očí do očí (tentokrát jsem si ještě musela lehnout na koberec k němu, ale nebude dlouho trvat a budeme to mít podobně vysoko) jsem věděla, že jemu můžu věřit a myslím, že i on svým převrácením na záda a pohledem „podrbej mě na břichu“ hned ukázal, co si o mě myslí. Nebudu vám říkat, že se ho nemusíte bát, že nekouše. Lhala bych, protože tímto si nikdy nemůžu být jistá ani já! Ale že nic neudělá dobrým lidem, tím si jistá jsem. Je to inteligentní tvor. A možná má v sobě mnohem víc lidskosti než my všichni dohromady. Teď je to sice ještě miminko, jak nám Jirka stále opakuje, ale určitě už ví, co to znamená být upřímný a věrný. A to neví spousta z nás ani v dospělosti! 

M(arika)ezi Trámy

 
09.09. | Příští zastávka velkým voZEM

Podle našich kalendářů léto ještě oficiálně neskončilo. Já však, tak nějak intuitivně a přirozeně, oblékám mnohem více hnědých a šedých odstínů. I když mě to sluníčko každé ráno tahá z postele, vnímám, že to teplo, které z něho jde, je najednou trochu jiné. Venku je stále krásně, ale já mám už teď neskutečnou chuť na obrovské hrnky čaje, zapálené svíčky a knížky, které mají klidně větší počet stran než 150, protože vím, že už by nebyly jen mými spolucestujícími, které za celé prázdniny vytáhnu z batohu opravdu jen párkrát. 

Všechny děti jdou první den do školy a zdá se, že počasí tentokrát pláče s nimi. Myslím, že stejně jako školáci, se to ty mraky snaží trochu skrývat. Nejprve z oblohy spadne jen pár slz. Ty potom propuknou v obrovský pláč, který nejde zastavit. My lidé to tak někdy také máme a ta příroda to už tolik potřebovala. Dala nám totiž nádherné a ukázkové léto. Přesně takové, které si představujeme při dlouhých zimách. Slunce, voda, teplo, Český Krumlov narvaný turisty, bosé nohy, poštípané ruce, chlazené pivo a květované šaty… Stálo jí to však mnoho sil, a tak jako každý, kdo je unavený, začala ztrácet svojí barvu. Nechme ji tedy, ať si chvilku pobrečí. Potřebuje to ke své regeneraci. 

Já vlastně také skoro nikdy nepláču kvůli tomu, co má přijít, ale naopak kvůli tomu co bylo. Většinou jen z lítosti, že je něco hezkého za mnou a já se cítím prázdně. A tak až teď, když začaly slzy dopadat nejen na cestu za okny, ale také na mojí mikinu, si uvědomuji obrovský paradox. Je mi smutno z těch krásných dvou měsíců, které mám za sebou, místo toho, abych se radovala, že přijdou další. Vzpomínám na chození po španělské pláži, ale mohla bych naopak přemýšlet nad tím, kde se projdu příště. Promítám si v hlavě chvíle, kdy byla naše půda plná lidí, a neuvědomuji si, že nás teď čeká obrovská spousta krásných akcí. Stýská se mi po lidech, které jsem potkala a zapomínám se těšit na ty, které jsem dlouho neviděla, nebo možná na ty, které teprve poznám. 

Nepršelo hodně dlouho a já jsem vlastně úplně zapomněla na to, že to není nic špatného. Zapomněla jsem, že podzim může být třeba stejně krásný jako léto, a že i takové kaluže v Bratislavě mohou být daleko zábavnější, než moře v Chorvatsku. Protože to stejně záleží jen na tom, s kým tam zrovna jsem.

A tak si zakazuji litovat. Každou myšlenku, která by mě chtěla vrátit někam zpět do minulosti, posílám pryč a vyměňuji ji za něco, na co se můžu těšit, i když přiznávám, že s bakalářkou za dveřmi to není úplně jednoduché. Jediné co mi ještě vůbec nejde, je přestat litovat ostatní lidi. Nejvíce smutno je mi totiž z toho, když pláčou ti okolo mě. A ještě mnohem více, než nejvíce, ve chvíli, když naříkají kvůli tomu, že pláče příroda. Ne to nelituji, to jsem doopravdy naštvaná!

Tak zvedni hlavu a podívej se nahoru! Vidíš to nebe, hvězdy a velký vůz? Ten v téhle stanici zastavuje každý večer. A nejvíce kouzelné na tom je, že cestou na tohle nádraží, nemůžeme nikdy zabloudit, ať jsme kdekoliv na světě. Občas se stane, že ho možná nevidíme, ale víme, že tam někde je a to nám přece stačí. Ať jsi kdekoliv, dokážeš se s ním přenést na svá nejoblíbenější místa. Hlavně domů, protože i tam ten vůz stoprocentně zastavil a svítí do oken tvým blízkým. A možná, že v něm sedí někdo, kdo nás jezdí s každým západem slunce pozorovat. A já, když se tak koukám nad sebe, přemýšlím nad tím, jestli je vůbec o co stát. Jestli to z té výšky není ještě více smutné, než tady na Zemi. Možná kdyby každý z nás věřil v to, že v tom voze sedí jeho malý princ, hlídal by se. Začal by dávat pozor na to, jak se chová sám k sobě, ostatním a přírodě. 

Protože ta příroda, ta je k nám ke všem spravedlivá! Velký vůz posílá do stanic po celém světě. Tak proč k ní nejsme stejně spravedliví i my? Proč se nám nelíbí, když je léto takové, jako známe z ilustrovaných knížek a nadáváme na velké teplo? Proč ji nerozmazlujeme a nepečujeme o ni, když pláče, stejně tak, jako bychom to chtěli od svých blízkých? Proč nejsme tou oporou, alespoň jednou za čas, pro tu naší Zemi i my? 

Zkusím si sbalit všechny ty krásné vzpomínky na léto do kufru a pošlu ho velkým vozem pryč. Budu mít tak přes den čas žít naplno všechny přítomné momenty, které jsou stejně krásné a možná krásnější než ty, na které jen vzpomínám. Budu však vědět, že ten kufr se každý večer vrátí. Mám pořád možnost si z něho něco na chvíli vytáhnout, anebo naopak zase něco přibalit. Hlídá mi ho jeden z těch princů, a tak doufám, že jich je tam spousta pro všechny, protože by nám na té planetě bylo určitě mnohem lépe. Třeba bychom si dávali větší pozor na to, jak zacházíme s lidmi a přírodou okolo nás. Snažili bychom se o to, být lepší, kdybychom věděli, že oči, které nás pozorují, se každý večer vrací. Věřím i tomu, že bychom se časem naučili být oporou pro tu naši Zemi, když jí zase bude někdy do pláče. 

M(arika)ezi trámy

 
22.08. | Jsou to broučci, ale občas sají krev

Tak už je u nás zase klid a prázdno. Půda vypadá najednou trochu opuštěně a jediní obyvatelé, kteří nás neopustili, jsou jen ti opravdoví pavouci. Stropy se neotřásají pod skákajícími dětmi a celou vesnicí nezní jedna a ta samá písnička stále dokola. Hmyz v louce sice pořád bzučí, ale jen v té za okny. Tu naši, na oponě malovanou, totiž opustil i ten poslední tančící brouček. Roztáhl své krovky a letěl tak rychle za dalším dobrodružstvím, aby to stihl do konce prázdnin.

 Já jsem vlastně nikdy nechtěla učit! „A čím se tedy jednou budeš živit Mariko?“ – to nevím, ale učitelka rozhodně nebudu.

 No dobře, už tenkrát, když jsem si vybrala taneční pedagogiku, jsem musela podvědomě vědět, že tomu nebude jinak. Statečně se však bráním a při každém „pančelko, můžu na záchod“ s obrovskou důležitostí odpovídám „pančelka nejsem, jsem Marika a můžeš“. Rozhodně to nejsou otázky tohoto typu, které mě dovedly ke dveřím, za kterými se mi ten svět najednou nezdá tak špatný. - „Co budeme dělat pak? A potom?“, „Co mám dělat, když budu potřebovat večer čůrat?“, „Co bude ke svačině? A co mám dělat, když to nejím?“, „Máme se klanět, i když nikdo nebude tleskat?“, „A mají na té Havaji ty hovada, když se o tom v té písničce zpívá?“. - Jsou to momenty uvědomění, že jsem těm dětem opravdu dokázala něco předat. Chvíle, kdy se jeden křivý kotrmelec, promění během pěti dnů, v ten nejsouměrnější, provedený s naprostou hrdostí a upřenýma očima mým směrem, jestli se dívám. - Jasně, že dívám! Vidím nejen ten povedený kotrmelec, ale také 17 holčiček pokřikující, na tu jednu s obrovským úsměvem, která se zrovna hrabe ze země, že je v té hudbě hrozně pomalá.

 Mrzí mě, že rodiče vidí vždy jen hotovou práci. Nejkrásnější je totiž na dětech právě ta proměna. Vy se při představení díváte na spoustu krásných, pestrobarevných motýlu. Někteří se vám mohou zdát trochu podobní, ale nikdy nenajdete dva s naprosto stejnými křídly. Já jsem však u celého procesu. Jsem vděčná, že mohu stát u toho, když se tyhle malé zázraky začínají klubat. První den přijedou děti, které nemají žádné představy o tom, co by se z nich mohlo během pěti dnů stát. Jsou to jen malé šedé larvy, které, stejně jako já, čekají na to, v jaké barvě jim jejich křídla narostou. Naučí se s nimi rychle žít. Když je pak poslední den roztáhnou v celé své kráse, ani si neuvědomí, kolik lidí dokáží překvapit. Nemají tušení, jak obrovskou radost mi udělaly tím, že se vyklubali v tanečnice, které tančí s upřímnou radostí.

Ať už učitelka jsem, anebo ne, uvědomuji si, jak moc je důležitá vzájemnost. Aby to učení mělo nějaký smysl, musí být oboustranné. Děti ty vědomosti a dovednosti z nás vytahují rády a chtějí se nám co nejvíce podobat. Nesmíme však zapomínat na to, že i ony nám mají stále co předávat. A tak i já se snažím hledat v sobě tu malou Mariku, protože doufám, že si s nimi bude rozumět ještě o něco lépe, než tahle dospělá. Zkuste je někdy opravdu poslouchat, anebo se alespoň pozorně dívat. Poznáte, že něco co se zdá zásadní vám, nemusí být zásadní pro ostatní, a že třeba taková improvizace, nebo pantomima, se dá popsat miliony různými způsoby, které by vás nikdy nenapadly. 

Bytí s nimi, mi dává střípky naděje, že někde ta naše společnost, ještě stále funguje. Nejvíce v těch chvílích, kdy se ti nejmladší chovají daleko dospěleji, než mi sami. Když se dokáží podělit o jídlo, jen proto, aby nezůstalo nic navíc. Když si přesednou k jinému stolu, aby nenechaly jíst jednu holčičku samotnou. Vážně mě dojímá, jak se ve volných chvílích učí navzájem a pomáhají si, protože jejich cíl je přece společný, nebo jak se všichni nadšeně hlásí a ještě ani nevědí k čemu. Ukazují mi, že opravdové hodnoty jsou někde jinde. Největší pohromou je totiž přebývající, osmá tečka, na beruščiných krovkách, kterou tam holčička omylem dolepila, anebo zlomené tykadlo. Možná se tomu dokážeme později zasmát, ale prosím, nikdy NE před nimi! Protože tohle je ten nejhodnotnější majetek, který v této době vlastní. Díky těm tykadlům totiž dokáží opravdu uvěřit, že jsou broučci a díky krovkám berušky zatančí tak, že jim nakonec uvěříte i vy! To vám slibuji!

Oba dva tábory Mezi trámy utekly jako voda a rozhodně se nedá říct, který byl lepší. Na obou byly totiž děti, které mě každým dnem inspirovaly, překvapovaly, učily a přesvědčovaly o tom, že jim vlastně asi nakonec mám co předat, a že to dělám opravdu ráda. Bylo by naivní si myslet, že to vždy proběhne bez všech mráčku, i tak jsem ale šťastná, že tvoříme tak krásnou partu, a tak je to naše nebe skoro stále nádherně modré. Děkuji všem, kteří mi pomohli k tomu, abychom mohli uvést ty dvě SVĚTOVÉ premiéry „Půda plná broučků“ a „Život v trávě“. Ono totiž být na ně sama, by rozhodně nebyla žádná sranda. Jsou to sice roztomilé berušky a broučci, po kterých se mi stýská. Mravenci, kteří pilně a usilovně pracují s naprostou sehraností. Motýli, kteří vás baví svou různorodostí, nebo čmeláci, pro jejichž barvu z nich nemůžete odtrhnout oči. Občas jsou to sice žížaly zahrabané v zemi, o kterých ani nevíte. Dokáží být však také ovádi a komáři, kteří nezavřou pusu, a tak už se tak trochu těšíte z toho, že ten den pomalu končí. 

Je ale jasné, co je pro mě silnější… Hned ráno mi totiž chybí ty drobná chodidla běhající po naší půdě, trička a sukýnky ve všech růžových odstínech, copánky zapletené na milión způsobů a dokonce i „Pančelko, já bych chtěla, aby byl tenhle tábor celý rok!“

M(arika)ezi trámy

 
08.07. | Ve Španělsku s dovolením

Jsem to stále já, ta samá Marika, jen jsem teď byla mezi úplně jinými trámy než obvykle. Vlastně to bylo spíš někde mezi písčitou pláží, rozvířeným mořem, horami, kamennými domy a milióny komárů. Tentokrát to nebyl tanec pod tou střechou, kterou podpírají trámy uprostřed malé, ale nádherné vesničky. Právě naopak. Tančila jsem, usínala, probouzela a nechávala se inspirovat přímo pod hvězdnou oblohou. Na místech někde mezi Francií a Barcelonou.

Byl to sice jen jeden týden. To je ale sedm celých dnů na to, si uvědomit, anebo si utvrdit, spoustu důležitých věcí. Možná, že k tomu pomohly ty noční minuty pod širým nebem a rozhovory s hvězdami. Je také pravděpodobné, že mi nějaké myšlenky na břehu vyplavilo moře, nebo jsem jen konečně měla prostě čas se zamýšlet, během toho, co nás náš motorový nejlepší kamarád Opel Corsa, o jehož výkonu jsem možná z počátku trochu pochybovala, přesunoval z jednoho krásnějšího místa na druhé.

Nebudu lhát. Španělské pobřeží mne okouzlilo. Myslela jsem si nejdříve, že je to novým prostředím, mořem, počasím a tím, že nastala konečně po celém roce nějaká změna. Brzy jsem si ale uvědomila, že se tam cítím tak dobře právě proto, že má s tou naší půdou tolik společného. Uvědomila jsem si, že to, co prožívám, není pocit euforie z neznámého, ale naopak neskutečný klid, pocit bezpečí a domova. Přesvědčila jsem se o tom, že i když je Mezi Trámy sice název nějakého prostoru, je to především metafora - vnější obal, který v sobě ukrývá neskutečné poklady, které vám nikdo nemůže vzít. Je to něco, o co se můžete podělit jen s těmi, se kterými opravdu chcete. Můžete si to vozit stále u sebe a udělat si takovou alternativní půdu kde se vám zlíbí.

Až tady jsem se zastavila a uvědomila si, co dělá naší půdu tou půdou, kterou je. Když jsem se totiž naposledy koukala z kopce dolů na přístavní město, napadly mě čtyři věci, které na Španělsku obdivuji – SVOBODA, ATMOSFÉRA, PŘÍRODA a SETKÁVÁNÍ. Nebylo to však smutné loučení, protože jsem si uvědomila, že díky těmto věcem mám takové malé Španělsko vlastně i u nás v Zakopance.

Jsem vděčná za prostor, který jsme vybudovali, ale nebyl by k ničemu, kdybychom neměli tu nekonečnou SVOBODU rozhodovat o tom, co s vámi chceme sdílet. Věřím tomu, že se nevracíte jen kvůli tomu, jak to u nás vypadá, ale jak se tam cítíte. Je to ATMOSFÉRA, která si sama vybírá své místo. Mám pocit, že to co trámy uvnitř skrývají, je jen malé procento celkového dojmu. Uprostřed betonového města by totiž ztrácely svojí hodnotu. PŘÍRODA okolo jim dodává všechnu tu sílu. A SETKÁVÁNÍ? Za to jsem vděčná každý den.  Za vás všechny, kteří nám dáváte důvody pokračovat. Za vás všechny, kteří nás dokážete inspirovat a za všechny ty, bez kterých bychom nebyli takový špičkový tým!

Jak tak čekám na tom španělském letišti, musím se v duchu smát. Prohlížím si všechny ty lidi okolo a uvědomuji si, jaké mám vlastně štěstí. I oni si prohlíží, ale málokdy s úsměvem. Končí jim přece dovolená…

A tak přemýšlím nad významem tohoto slova a přicházím na to, že vlastně nevím, co pořádně znamená. Ten, kdo vymyslel slovo DOVOLENÁ, se totiž určitě také neusmíval. Jak by taky mohl, když si DOVOLIL dělat věci, které ho baví jen pár dní v roce. My ho teď budeme slepě následovat a celý rok se v práci těšit na to, až zas přijde ten čas, kdy si budeme opět moc DOVOLIT, udělat něco, co bychom si opravdu přáli a věnovat se tomu, co nás baví.

Docházím tedy k tomu, že musím být asi nejšťastnějším člověkem na planetě, který má dovolenou pořád. Dovoluji si totiž každý den tančit, zpívat, smát se a všechno možné, nejen ve Španělsku, ale také v Žamberku, Bratislavě, ve škole nebo doma. Sice mě také v pondělí čeká práce, ale těším se na ní, protože jsem si dovolila dělat něco, co mě baví. A tak je mi úplně jedno, jestli zrovna plavu podél Katalánského pobřeží, nebo jsem obklopená spoustou malých tanečnic.

DOVOLUJME si častěji a nemusíme ani jezdit daleko!


M(arika)ezi Trámy

 
21.06. | Sama sobě do očí

Celý svůj život se snažím o to, abych na ten svět koukala, jako na rozlehlou louku, a ne jako na město plné bariér a hradeb. Snažím se, nedívat na lidi skrz prsty, ať se zdají být jacíkoliv. Když cítím, že vidím všechno okolo sebe moc černě, tak hned odhazuji ty „brýle“ se ztmavenými skly a zkouším to chvilku bez nich. Sice mě třeba od toho přímého světla, pravdy a upřímnosti, kterou zrovna nechci vidět, pálí oči, takže je musím neustále přivírat, ale stačí chvilka a ony si zvyknou. Dříve jsem je s velkou oblibou vyměňovala za růžové. Ano, s nimi mi bylo vždy o něco lépe, ale za tu bolest, když vám je někdo rozbije, to určitě nestojí.

Tak moc jsem chtěla odstranit to, co mi bránilo ve výhledu, ale neuvědomila jsem si, že všechny ty bariéry jen přesouvám o kousíček dál, nebo vlastně blíž. Snažila jsem se nesoudit. Naopak, chtěla jsem pochopit každého, kdo se v mém životě objevil. Vždy jsem byla člověk, který obdivoval ostatní za všechno, co umí, co vytváří a co zvládli překonat. Chtěla jsem pomoc se vším, co mělo smysl a na co mohly stačit moje síly. A mezi tím jsem si nevědomky pletla sít´, do které se zachytilo tolik prachu, že už přes ní nebylo skoro vidět. Ta síť byla trvale zavěšená před každým zrcadlem, před které jsem se postavila, a tak jsem se viděla jen v rozmazaném šedém nádechu.

Dřív jsem se nesnažila tuhle „záclonu“ odkrýt. Nechávala jsem si ji před sebou pro případy, abych se za ní mohla kdykoliv schovat. Možná jsem se bála, podívat se, jaká holka za ní celou tu dobu stojí. Bála jsem se toho, že ji ostatní lidé bez pomoci barevných skel před očima, nebudou umět pochopit. Měla jsem totiž pocit, že mít ráda spoustu věcí, dělat všechno a pokaždé jinak, je špatně. Myslela jsem si, že je to moje chyba, že se neumím pro nic rozhodnout, a tak chodím stále od „jednoho k druhému“. Už jako malá jsem dělala milión věcí. Té holčičce říkali, že je moc šikovná, protože uměla trochu tančit, trochu zpívat, počítat, malovat, psát, vyprávět… všechno trochu, ale vlastně nic perfektně. Chtěla dělat všechno, ale měla pocit, že v tomhle světě se musí rozhodnout jen pro jednu věc. Dneska už vím, že bylo zbytečné se schovávat. Nakonec to ubližovalo stejně jen mně samotné. To zrcadlo jen odráželo světlo přímo do mých očí i skrze to všechno, co jsem před něj dala.

Jsem člověk, který se rozhodně nevyhýbá ničemu, v čem se objevuje slovo „alternativní“. Ráda tančím s hudbou i bez ní. Skrze pohyb chci promlouvat a vlastně si celkem libuju v depresivním umění. Většinou chci jen tančit sama, se svými myšlenkami, ale jsou takovéchvíle, kdy mám náladu na chvíli vypnout. To potom klidně, se stejnou radostí, tančím na hudbu z West Side Story, muzikálu Hair, anebo si představuji, že jsem Sandy z Pomády. Zbožňuju jazz, swing a zvuk stepařských bot, ale ráda si je sundám, rozpustím vlasy a tančím jen tak, v trávě. Přiznávám se, že některá rána si ráda hraji na baletku, ale hned potom dávám dole sukýnku, nasazuji své oblíbené vytahané tepláky a oporu hledám radši na zemi, než u baletní tyče.

Chtěla jsem neustále umět pojmenovat, CO tedy jsem. Důležitější je ale KDO! A to už vím. Jsem Marika, která je někdy tanečnice, někdy učitelka. Občas je to cupcaková víla, stále upatlaná od marcipánu a čokolády. Jindy zase víla, která si jen ráda v tichosti tvoří svět plný lapačů snů. Proč víla? Protože přes to, jak étericky a něžně působí, vás dokáží utancovat k smrti. A věřte, že i já mám dny, kdybyste mě radši ani nechtěli potkat.

A tak se to pomalu učím… všechny sítě, skla, záclony a bariéry, které mi vadily ve výhledu, dávám postupně pryč. V zrcadle se čím dál víc koukám sama sobě do očí a uvědomuji si, že přece jen jedna věc, ve kterém možná trochu vynikám, nad stále obrovským počtem lidí, přece jen je. Všechno to, co dělám, dělám vždy jen s tou největší láskou a radostí.

A to je talent, se kterým se nemusíte narodit, tak to taky někdy zkuste - ať už děláte cokoliv na světě!

M(arika)ezi Trámy – a každým naprosto jiným!