M(arika)ezi Trámy - Alternativní půda Mezi trámy Zákopanka
M(arika)ezi Trámy - Alternativní půda Mezi trámy Zákopanka
 

M(arika)ezi Trámy

 

Trochu tančím, trochu peču, tvořím, vymýšlím a taky trochu, ale opravdu jen trochu píšu. Za to však hodně sním a věřím v to, že i ty největší sny se mohou splnit. Jedním takovým je naše Alternativní půda.

 

Ta půda jsem já, jen stlučená z několika hřebíků a prken. V hodně věcech jsme úplně stejná dřeva, ale něco mám přece jen navíc. Mohu s vámi sdílet všechny neobyčejné a nezapomenutelné věci, které se dějí Mezi Trámy. I mezi těmi, které dohromady staví můj život.

 

 

21.06. | Sama sobě do očí

Celý svůj život se snažím o to, abych na ten svět koukala, jako na rozlehlou louku, a ne jako na město plné bariér a hradeb. Snažím se, nedívat na lidi skrz prsty, ať se zdají být jacíkoliv. Když cítím, že vidím všechno okolo sebe moc černě, tak hned odhazuji ty „brýle“ se ztmavenými skly a zkouším to chvilku bez nich. Sice mě třeba od toho přímého světla, pravdy a upřímnosti, kterou zrovna nechci vidět, pálí oči, takže je musím neustále přivírat, ale stačí chvilka a ony si zvyknou. Dříve jsem je s velkou oblibou vyměňovala za růžové. Ano, s nimi mi bylo vždy o něco lépe, ale za tu bolest, když vám je někdo rozbije, to určitě nestojí.

Tak moc jsem chtěla odstranit to, co mi bránilo ve výhledu, ale neuvědomila jsem si, že všechny ty bariéry jen přesouvám o kousíček dál, nebo vlastně blíž. Snažila jsem se nesoudit. Naopak, chtěla jsem pochopit každého, kdo se v mém životě objevil. Vždy jsem byla člověk, který obdivoval ostatní za všechno, co umí, co vytváří a co zvládli překonat. Chtěla jsem pomoc se vším, co mělo smysl a na co mohly stačit moje síly. A mezi tím jsem si nevědomky pletla sít´, do které se zachytilo tolik prachu, že už přes ní nebylo skoro vidět. Ta síť byla trvale zavěšená před každým zrcadlem, před které jsem se postavila, a tak jsem se viděla jen v rozmazaném šedém nádechu.

Dřív jsem se nesnažila tuhle „záclonu“ odkrýt. Nechávala jsem si ji před sebou pro případy, abych se za ní mohla kdykoliv schovat. Možná jsem se bála, podívat se, jaká holka za ní celou tu dobu stojí. Bála jsem se toho, že ji ostatní lidé bez pomoci barevných skel před očima, nebudou umět pochopit. Měla jsem totiž pocit, že mít ráda spoustu věcí, dělat všechno a pokaždé jinak, je špatně. Myslela jsem si, že je to moje chyba, že se neumím pro nic rozhodnout, a tak chodím stále od „jednoho k druhému“. Už jako malá jsem dělala milión věcí. Té holčičce říkali, že je moc šikovná, protože uměla trochu tančit, trochu zpívat, počítat, malovat, psát, vyprávět… všechno trochu, ale vlastně nic perfektně. Chtěla dělat všechno, ale měla pocit, že v tomhle světě se musí rozhodnout jen pro jednu věc. Dneska už vím, že bylo zbytečné se schovávat. Nakonec to ubližovalo stejně jen mně samotné. To zrcadlo jen odráželo světlo přímo do mých očí i skrze to všechno, co jsem před něj dala.

Jsem člověk, který se rozhodně nevyhýbá ničemu, v čem se objevuje slovo „alternativní“. Ráda tančím s hudbou i bez ní. Skrze pohyb chci promlouvat a vlastně si celkem libuju v depresivním umění. Většinou chci jen tančit sama, se svými myšlenkami, ale jsou takovéchvíle, kdy mám náladu na chvíli vypnout. To potom klidně, se stejnou radostí, tančím na hudbu z West Side Story, muzikálu Hair, anebo si představuji, že jsem Sandy z Pomády. Zbožňuju jazz, swing a zvuk stepařských bot, ale ráda si je sundám, rozpustím vlasy a tančím jen tak, v trávě. Přiznávám se, že některá rána si ráda hraji na baletku, ale hned potom dávám dole sukýnku, nasazuji své oblíbené vytahané tepláky a oporu hledám radši na zemi, než u baletní tyče.

Chtěla jsem neustále umět pojmenovat, CO tedy jsem. Důležitější je ale KDO! A to už vím. Jsem Marika, která je někdy tanečnice, někdy učitelka. Občas je to cupcaková víla, stále upatlaná od marcipánu a čokolády. Jindy zase víla, která si jen ráda v tichosti tvoří svět plný lapačů snů. Proč víla? Protože přes to, jak étericky a něžně působí, vás dokáží utancovat k smrti. A věřte, že i já mám dny, kdybyste mě radši ani nechtěli potkat.

A tak se to pomalu učím… všechny sítě, skla, záclony a bariéry, které mi vadily ve výhledu, dávám postupně pryč. V zrcadle se čím dál víc koukám sama sobě do očí a uvědomuji si, že přece jen jedna věc, ve kterém možná trochu vynikám, nad stále obrovským počtem lidí, přece jen je. Všechno to, co dělám, dělám vždy jen s tou největší láskou a radostí.

A to je talent, se kterým se nemusíte narodit, tak to taky někdy zkuste - ať už děláte cokoliv na světě!

M(arika)ezi Trámy – a každým naprosto jiným! 

 
24.05. | A je z toho LÁSKA jako trám!

Jednou za čas, se v mém životě odehrají tak intenzivní a nádherné věci, že mám chuť to prostě vykřičet do celého světa. Když pak ale otevřu pusu, zjistím, že to vůbec nejde. Najednou mám pocit, že by mě nikdo nepochopil, že by stejně nikdo jiný necítil to, co se děje uvnitř mě. Uvědomím si také, že vlastně nevím, co bych měla křičet.  Ani v tak bohatém slovníku českého jazyka nenacházím žádná adekvátní slova pro moji situaci.
  
Třeba teď bych každému z vás křičela s největší hlasitostí přímo do ucha. Proč? Protože se tolik moc chci podělit o tu všechnu radost, které je teď okolo mě tak moc, že jí prostě nedokážu vstřebat. Jasně, že si nějakou uchovám na později, ale ani tak se nebojím, že by ji nebyl dostatek pro vás všechny, kteří toto čtete. Chci křičet, protože tak trochu i věřím v to, že by si někteří z nás mohli uvědomit, co a hlavně kdo, nám za to všechno v životě opravdu stojí. Třeba by se ta radost pak dala mezi námi lidmi postupně násobit a posílat se mnohem dál. 

Jak ale už říkám, zatím nenacházím ta správná slova, která by mé pocity dokázala alespoň tak nějak přibližně vystihnout. Já bych vám to nejraději zatančila. Řeč těla by vás určitě přiblížila o kousíček blíž, ale stejně se to nevyrovná tomu, když to sami zažijeme. 


A co bylo tou událostí, která nás v Zakopance na chvilku vystřelila do vesmíru? – Pravá vesnická veselka těch, kteří s tímto místem naprosto splynuli, Evy a Jirky. A proč do vesmíru? Protože v ten den jsem totiž opravdu uvěřila v to, že nekonečno existuje. Na tom místě, v ten moment, bylo totiž tolik porozumění, upřímnosti, vstřícnosti, radosti, přejícnosti, lidskosti a hlavně LÁSKY, že se to rozhodně nedá nijak spočítat, ani dohlédnout na jejich konec.


Pár dnů předtím, jsem jim do přání napsala, že jejich svatba bude určitě tou největší akcí, která Mezi Trámy bude. Tou, na kterou bude každý vzpomínat celý život. A měla jsem pravdu! Už u nás bylo spousta krásných představení, koncertů a událostí a vím, že ještě větší spousta nás jich čeká. Tohle je ale úplně jiné umění, které se s hudbou, divadlem, malováním ani tancem rozhodně nedá srovnávat. Tohle představení vycházelo ze skutečné události, kde se nikdo neschovával za nějakou rolí. Předali nám to nejcennější umění, kterého je člověk schopný – umění milovat. A to nejhezčí na tom je, že na tohle ani nepotřebujeme talent a nadání. Stačí poslouchat naše srdce.

Ještě nevím, jaké je to, být na svatbě svých dětí. Dokážu vám ale říct, jaké je to, když se vám vdává mamka. Myslím si, že je v tom velký rozdíl. Pro lidi je to jedním z přirozených cílů, vychovat své potomky k tomu, aby byli schopní vychovat zase oni ty své. Když se berou mladí lidé, stojí za tím určitě i přirozeně zakódovaná potřeba zavděčit se společnosti - zodpovědnost za to, že založí novou rodinu. Když se ale berou lidé, kteří tohle všechno mají za sebou, je to pouze čistá láska. Nevnímáte to jako krok k pocitu zabezpečení nebo jistotě, ale jen jako milník v životě, kterému se nedalo vyhnout. Když totiž víte, že k sobě dva lidi opravdu patří, nepřemýšlíte nad tím, jestli se jejich svatbou něco změní. Nezmění, protože oni dva byli svoji už dávno předtím a teď je z toho láska jako trám. Minimálně tak pevná, jako trám z dubového dřeva.

Pořád jsme to my – ty tři trámy, které drží pohromadě a teď jsou v sobě možná zaklíněny ještě více. Děkuji, že jste mi ukázali, jak vypadá vztah, ve kterém si váží jeden druhého. Jste příkladem lidí, kteří k sobě vzhlíží, dávají si důvěru, naprostou oddanost, ale přitom i nekonečnou svobodu. Vybudovali jste domov plný lásky, který měl vždy otevřené dveře pro kohokoliv, kdo do něj chtěl vstoupit. Možná, že mám díky vám teď vysoké cíle, ale rozhodně z nich nehodlám ustoupit. Přeju si totiž, abych někdy dokázala vytvořit tak upřímné zázemí plné lásky pro své děti, kteří, stejně jako já, budou s obrovskou pýchou vzhlížet ke svým rodičům.

A tak se prosím všichni mějme a važme si toho.


A pokud někdy chcete křičet a na rozdíl ode mě víte co, tak to dělejte!


M(arika)ezi Trámy

 
12.04. | Třísky nejen ze dřeva

S tou naší půdou mám více společného, než byste si mohli myslet. Ony se třeba všechny ty mé příspěvky nebudou vždy týkat těch konkrétních trámů u nás v Zakopance. To, co se děje „Mezi trámy“ je totiž takovou metaforou k událostem mého života, který v sobě skrývá také spoustu tmavých nevymetených rohů, zrezivělých hřebíků a ztrouchnivělých částí, které sotva drží pohromadě. Důležité však je, že mimo tohle všechno, je mezi prkny i spousta skulinek, kterými prochází světlo. A i kdybyste se snažili o černočernou tmu, slunce si vždy najde cestu dovnitř.

Všechny naše životy jsou takovým jevištěm ze surového, ještě neopracovaného dřeva. Do rukou se nám málokdy dostanou krásná ohoblovaná a nalakovaná prkna. Musíme se smířit s tím, že budou plná třísek, kterým se nevyhneme, i kdybychom po nich chodili s tou největší opatrností. Někdo má dřevěnou třeba jen podlahu, ale já vím, že ten můj svět je jim obklopený celý. Musím si ho proto velmi chránit, protože jakmile v něm někdo jen škrtne sirkou, netrvalo by dlouho a celý shoří na popel. 

S takovými třískami to vůbec není jednoduché. Některé se dají ihned lehce vytáhnout a za chvíli si ani nevzpomenete, že jste nějakou měli. Některé se vám sice zaryjí opravdu hluboko, ale jsou dobře vidět, takže vám na jejich vytažení stačí jen trocha preciznosti a trpělivosti. Spousta z nich se láme, a tak si při svém snažení, dostat ji ven, rozedřete i velkou část kůže okolo. Jsou třísky, které v nás dlouho hnisají, i takové, které nikdy nevytáhneme. Necháme je zarůst, zvykneme si na ně a stanou se naší součástí.

Řekneme si „blbá tříska“, ale všichni víme, že umí pěkně bolet. „Však je to jen tříska“ říkal vždy můj děda. „Snad něco vydržíš, ne?“ rozčiloval se, když jsem protestovala, že si jí radši nechám. Nasazoval si při tom brýle a bral pinzetu do ruky. Je neuvěřitelné, jak nepříjemný může být tak maličký kousek dřeva, který třeba ani nevidíme, zarytý do prstu, nebo chodidla. A není to v tom životě stejné? No schválně? Kolikrát se opravdu můžeme procházet po naleštěné podlaze beze strachu, že na něco šlápneme?

Spousta nepříjemných situací rychle přejde. Některé nás potrápí na delší dobu, a k těm je právě potřeba trpělivost. Stejně tak, jako nám někdy zůstanou hluboká rozedřená místa na těle, tak nám zůstávají i na duši. Velmi často může být nějaké trápení malým pro okolí, ale tím nejbolavějším pro nás. Právě taková nám z kůže nikdo nevytáhne – zaroste. Malá vada na kráse nikomu vadit nebude, ale my sami o ní víme!

Třísek se do mě zarylo už opravdu hodně. Do kůže i do duše. Ty hluboké jsem asi často nechala hnisat, místo toho, abych se odhodlala k tomu je vytáhnout. Ty malé kousíčky dřeva, které mi znepříjemňovaly cestu v životě, byli lidé, události, nemoci, ale také slova a velmi často jen já sama. Jeden čas jich bylo tak moc, až jsem opravdu věřila tomu, že nejspíš jen nekráčím po těch správných prknech a snažila se hledat lepší cestu. Díky trámům (a teď už myslím ty konkrétní na naší alternativní půdě) jsem si uvědomila, že ta cesta byla přece jen správná. Někdy možná stačilo se jen pozorněji koukat pod nohy, nenašlapovat tak rychle a nechtít všechno hned.  

Jeden čas jsem si myslela, že ta Marika, která sní o životě plném tance a umění, jen vlezla do nesprávných dveří. Teď ale vím, že jsem se alespoň naučila se spoustou třísek si poradit sama a hlavně, že někdy ta bolest stojí za to, protože přinesla víc, než jsem si kdy mohla přát. Místo, které vytváří spoustu radosti. Pro někoho jen půda, ale pro mě prostor, kde můžu být sama sebou. Nemusím se zde za nic stydět a mohu si o něm, společně s těmi nejbližšími, rozhodovat sama. Je to místo, kam si už ty duševní třísky jednoduše nepouštím a do kůže si vrážím maximálně jen ty opravdové. 

M(arika)ezi trámy

 
26.03. | Na Zakopanku přichází jaro!

A nejen na ni…

Tak tahle zima mi přišla neskutečně dlouhá. Určitě je to tak trochu proto, že i ta naše půda se musí ukládat k zimnímu spánku a já už od půlky ledna přemýšlím, jak jí předčasně vzbudit, abychom vás k nám zase mohli pozvat, tančit, zpívat, bavit se a nemít rampouchy u nosu. Mezi trámy teď prostě trochu zamrzl čas a mám pocit, že s tím i veškerá moje chuť k tomu, něco dělat. Dnes je to ale úplně jinak!

Takovým dnům, jako je ten dnešní, říkám kouzelné. Dokážou totiž té Marice, která už asi tři měsíce vidí všechno ve stejně šedých odstínech, ve kterých je zbarvené i počasí venku, vykouzlit úsměv a dát jí pocit, že všechno je možné. Nikdy si to racionálně nedokážu vysvětlit, jak se to stane, ale cítím se trochu jako superhrdina. Nebo ne, ještě víc… Cítím se jako náš Jirka, který zarputile tvrdí, že se na tu půdu prostě ve 150 lidech vejdeme! Protože co si budeme povídat, tenkrát mi přišlo, že k tomu nás tam narvat, bude potřebovat pořádnou dávku nadpřirozených schopností.

Jsem opravdu šťastná, ale nejdůležitější je, že si to uvědomuji v každé minutě už od té chvíle, co jsem otevřela oči. Samozřejmě, že tím hlavním lékem je to, že se konečně vrátilo sluníčko z pořádně dlouhé dovolené a já už si představuju, jak bude na té půdě opět nedýchatelno. Už se vidím, jak otevírám všechna okna, pouštím si nahlas hudbu a celá Zakopanka tak ví, že i Mezi trámy přišlo jaro. Tenhle pocit se dá trochu přirovnat k tomu, když si koupím boty. Ty sice žádné nové nemám, ale možná k tomu dopomohl fakt, že jsme si udělali radost nákupem 80m2 baletizolu.

No je to tak! Já to stále říkám, že ta naše půda plní i ty nejvíce neskutečná přání a to s pomocí vás všech. Posíláme jedno obrovské DĚKUJEME vám všem. Není to jen těm, kteří nám finančně přispěli a díky kterým jsme, za necelý rok, dokázali posbírat takovou částku. Je to díky všem lidem, kteří se k nám vrací a dávají nám důvody k tomu, to všechno posouvat dál. Plníte nám tak jeden z těch největších snů. Ne ten, že MY TŘI budeme mít alternativní půdu plnou dobrých lidí, ale ten, že ji budeme mít MY VŠICHNI!

Co si budeme povídat! Ono to totiž rozhodně není tak, že by teď Jirka měl konečně kde trénovat ty své valčíky. Ani tak, že by se už mamka těšila, až konečně pořádně využije ten nový mop, který jsme na ten baletizol koupili ještě dávno předtím, než jsme vůbec nějaký měli. Tu nejupřímnější radost totiž budou mít v létě děti, které u nás budou na příměstských táborech tančit. A věřte mi, že kdybyste viděli těch osmnáct párů nohou, které hopsají po baletizolu, ty rozzářené oči a slyšeli to štěbetání tolika dětí, které někdy nejde utišit, ať děláte, co děláte, věděli byste, že za tohle přesně vám to stálo!

A protože chápeme, že vidět nás tři skákající a tancující po novém baletizolu by tak roztomilé už rozhodně nebylo, budeme se vám odvděčovat jinak. Každá další akce bude jeden kousek z toho obrovského díky a víme, že těch kousků bude potřeba mnoho. Proto se už teď máte opravdu na co těšit. Na Zakopanku přišlo jaro a to znamená, že otvíráme druhou sezónu Mezi trámy!

A těšíme se v ní na Vás!

M(arika)ezi trámy

 
08.03. | Láska na první pohled

Kdo jsem JÁ a kdo jsme MY už víte. Kde se ta naše alternativní půda nachází také. Jak jsme se k ní ale dostali a co vedlo naše kroky na místo, které nemá ani tolik obyvatel, kteří by ho dokázali zaplnit?

Jestli nevěříte v lásku na první pohled, tak vám přísahám, že jste ji ještě nepotkali. Já jsem totiž přesvědčená, že určitě existuje, protože tohle byla ta moje! Jak jsem to poznala? Úplně jednoduše…Byla totiž mnohem lepší, než jsem si ji kdy vůbec dokázala představit. Milovala jsem ji hned a přesně takovou, jaká byla. Chtěla jsem ji ušmudlanou, zaprášenou, místy rozbitou se shnilými trámy, pavučinami, pavouky a kdoví čím ještě. Prostě jsem ji nepotřebovala měnit, protože v mých očích a dalekých snech byla dokonalá už tehdy a v našich rukách jen vzkvétala. Zodpovědně jsme se o ni starali, živili ji láskou, důvěrou, vírou a pílí. Asi se ji u nás dařilo, protože začala zářit během neskutečně malé chvilky. A jen díky tomu už můžete i vy dnes vidět to, co jsem před čtyřmi roky viděla já.

Ten kdo zná našeho Jirku osobně, asi ví, že nemůže věřit úplně všemu, co slyší. Myslím, že ho baví pozorovat lidi, jak přemýšlí, jestli to co řekl, opravdu myslel vážně.  Rád si dělá srandu z těch, kteří se dají jednoduše nachytat a možná proto, jsme já a mamka nejčastější oběti. Když vás však párkrát za sebou napálí, hledáte už záludnosti úplně ve všem.  

Jeden víkend jsme s Jirkou věnovali jeho poobědovou pětiminutovku povídáním si o tom, co bychom si opravdu přáli. Vymýšlely jsme fantasy příběhy, které mi připadaly stejně neuvěřitelné, jako les plný kentaurů. Mamka byla skromná. Stačila jí pouze nějaká krásná zrekonstruovaná chalupa někde u samoty, kde ale nebude tak úplně sama. Ne v Žamberku, ale nedaleko od něj. Nechtěla obrovský pozemek, ale zato dostatečně velkou zahradu s milionem druhů kytek a velkým rybníčkem uprostřed. Jak říkám – je to skromná holka! Jirka si do obrazu, který se z prvotně abstraktního, stal, po zásahu mé mamky, dost konkrétní, doplnil jen saunu. Já jsem chtěla POUZE vlastní taneční sál. „Dobře, příští víkend ti to ukážu“ – řekl Jirka. Nechtěla jsem mu na to zase skočit. Byla jsem přesvědčená, že to bude jen záminka pro to, táhnout mě deset kilometru po okolí, kde mi bude ukazovat každý kravín a rozbořenou stodolu, jestli by mi tohle nestačilo.  

A ono to tak chvilku bylo! Vážně se mi nikam nechtělo, ale nakonec jsem na to přistoupila pod podmínkou, že do pohádky jedině kočárem. Takže jsme jeli autem a to asi tou nejdelší možnou cestou, kterou do Zakopanky vymyslíte. Prostě kolem každé zřícené chalupy široko daleko. Dojeli jsme však k obrovské lípě, která pod svojí korunou jedno pohádkové místo skrývala. I přes to, že měl Jirka klíče, které náhodou pasovaly do zámku, a přes důkladnou prohlídku celé chalupy včetně všeho okolo, jsem stále čekala na to, jakou „vtipnou“ pointu to celé bude mít. Zbývalo už jen jedno místo, kterým jsme neprošli – půda. Otevřel se před námi prostor s neuvěřitelnou atmosférou. „Bude ti to na ten taneční sál stačit?“. 

Jestli jste stejně jako já čekali, že se na konci příběhu zasmějete tomu, co zase Jirka vymyslel, tak jste se spletli. Brečeli jsme totiž jako želvy. Brečela jsem já, brečela mamka a myslím si, že i Jirkovi nějaká slzička určitě ukápla. „Je to naše! Jednou tu budeme bydlet, sázet brambory, pít odpolední kávu pod lípou, saunovat se, válet se nahatí ve sněhu, tancovat, vítat umělce, potkávat zajímavé lidi a dělat sobě i ostatním radost.“ 

Netušili jsme, že to naše JEDNOU bude ve skutečnosti BRZY. Já jsem však věděla, že chci svou lásku na první pohled proměnit ve vztah na celý život.

M(arika)ezi trámy